čtvrtek 24. května 2012

O syslech a lidech

Sysel je zvíře plné paradoxů. Každý ho zná, ale jen málokdo ho viděl na vlastní oči. Ještě před půlstoletím byl pronásledovaným škůdcem a veřejným nepřítelem; dnes je u nás na pokraji zániku. Všechny tyto osudové zvraty souvisí s člověkem, se kterým sysel úzce spojil svůj osud. Jestliže se dnes o neznámém známém syslovi dozvídáme víc, odkrýváme zároveň svou vlastní historii i dějiny české krajiny…

Tak jsme se s Honzou pustili do natáčení dlouho připravovaného filmu o syslech. Máme za sebou prvních pár dnů v terénu. Film by měl být dokončen zhruba za rok.
1 komentář:

  1. Generally, the idea of betting on the Devil’s Wheel could cause some folks to feel uneasy. Nonetheless, it has been famous that the game’s involvement with Satan is among the causes of gambling dependancy and 온라인 카지노 순위 the explanation most gamblers carry on shedding cash. What’s fascinating is how certain gamers feel that praying earlier than the beginning of the sport can enhance the possibilities of winning the jackpot. This is particularly if you’re a Christian praying to the Christian God. You will, after all, continue to play on the Devil’s Wheel. Perhaps outcome of|as a result of} roulette strikes more slowly than different casino video games, gamers seem more inclined to make use of betting methods, particularly on even-money bets.

    OdpovědětVymazat