středa 5. dubna 2017

Z natáčení filmu Svět podle termitů

Natáčení filmu o výzkumu termitů, který vzniká ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Českou televizí, se přesunulo z pralesů do vědeckých laboratoří.
Dupot termitů lze zaznamenat pouze tady - v akustické laboratoři ČVUT v Praze

Díky spolupráci s panem Zahrádkou z firmy Proxis s.r.o. se nám podařilo na speciální rychloběžnou kameru zachytit frekvencí 140 000 obrázků za sekundu lusknutí termita, jeden z nejrychlejších pohybů v živočišné říši

1 komentář:

  1. What we do find a bit disappointing is that there’s no FAQ on the 우리카지노 positioning, which suggests you need to|you must} contact help for each single query you have have}. It is, in fact, potential search out|to search out} the phrases and conditions, and different rules on the positioning. Niji Narayan has been in the writing trade for well over a decade or so. He prides himself as one of many few survivors left in the world who have truly mastered the unimaginable artwork of copy editing. Niji graduated in Physics and obtained his Master’s degree in Communication and Journalism. He has always thinking about sports writing and journey writing.

    OdpovědětVymazat