středa 30. listopadu 2011

V pohorách po horách...Nového Zélandu


Den 1.-2. K protinožcům
Tak několikatýdenní plánování a balení kupodivu vyvrcholilo mým odjezdem z České Třebové vlakem až na letiště. Ano, ČD už tuto destinaci prodávají, což jsem opravdu netušil. Ovšem koleje za hlavákem nikde, dál jede obyčejný bus.
centrum Sydney po ránu
Let s Emirates šel jak po másle, všechno na čas, jídlo jako vždy labužní, v Dubaii jsem akorát stihl pár cviků na záda a hned to letělo dál do Sydney. Tady chvíli pochmatávám, vlaky v neděli do města nejezdí, nakonec mě týpek v rozlišováku posílá na bus, kterej mě zadarmo hodil do města. Je to asi poprvé a naposled, co je na tomhle výletu něco zadarmo.
S tím balením jsem to opět přehnal. Sice jsem bral opravdu jen to „nejnutnější“, ale když člověk chce něco seriózně natočit a nafotit a přitom mít výbavu do hor a do každýho počasí, tak se prostě dostane na 35kg jen to hvízdne a já mám bohužel jen Gemmu 65l a ta opravdu není nafukovací. Takže si připadám jak betonovej vánoční stromeček na cestách. No, našel jsem bekpekra za rozumnej peníz a jelikož už byla noc, tak jsem zalezl na svojí postel mezi dalších deset oddychujících těl všemožných ras a pohlaví a pokoušel se vysvětlit tomu svýmu tělu, že ač už protinožců, tak by mělo mít taky noc. Opět marně, budím se každou chvíli.

Den 3. Ráno u klokanů, večer v buňce
Ráno spěchám šutlem zpátky na letiště a zbývající dvě a půl hoďky letu jsou už pohoda. Snažím se přes hustý mraky točit přelet přes zélandské Alpy a přitom ke mně nadšeně přiskočí sličná arabská letuška, jestli jí prý nemůžu to video poslat. Když jsem vystupoval v Christchurch z letadla, usmívala se a dala mi email, kam to mám poslat :-)
V Chris je vedro jak prase a začínám přebalovat a vymýšlet jak dál. První bus do Queenstownu jede až v noci a tak radši využiju čas a zkusím stopa jak před třinácti lety, kdy jsme tady byli naposledy.
Úplně jsem zapomněl ten vzrušující pocit svobody a nezávislosti, kterej to provází. Výpadovka je kousek u letiště, a po pár minutách mi zastavuje Robert, kterej si právě půjčil auto, aby se dostal pracovně na západní pobřeží. Škoda, že tam nakonec nejedu, to by byl terno stop. Místo toho to byla nakonec noční můra. Byl jsem tak unavenej a zároveň v euforii, že jsem se nechal vzít kus jeho směrem a pak mě vyhodil na míň důležitou cestu, která vede souběžně s tou hlavní. Tady jsem se ještě na dva poskoky s farmářem a včelařem posunul do jistého Glentunnelu, kde jsem úplně vytuhnul. Auta přestávala dvě hodiny před setměním jezdit, začalo pršet a tak jsem začal stopovat oběma směry, i zpátky do Chris. Nic, nula. Stan nemám, takže jdu do kempu a platím 40 dolarů za „kabinu“, jakousi buňku s proskleným čelem.

Den 4. Kruh se uzavírá
Ráno ještě stále poprchává, je nevlídno a stejně tak i na stopu. Další hodinu a půl oběma směry a nic. Až pak mě týpek bere do Lincolnu směrem zpět na Chris, ale vlastně bokem. Opět mu nerozumím skoro ani slovo. Připadám si jak dement a ne angličtinu ovládající našinec. Rozumím jen, že týpek dělá měření po zemětřesení, že jede jak blázen, protože spěchá a, že to kafe, co mi koupil mám od cesty. Víc jsem z hodiny kiwienglish nepochytil.

Mt. Cook navečer
Jedu linkáčem zpět do Chris. Chvílu se motám městem, protože centrum je kvůli zemětřesení stále uzavřené armádou a informace přesunuli jinam. Tam se dozvím,že bus do Queens odjíždí za 5 minut a na zastávku to nemám šanci stihnout. Další jede nejdřív zítra. Mám prostě pecháčka. Tak nic, jdu opět na stopa. Ale nemám morál, představa, že trávím tak vzácný dny na Zélandu stáním u cesty mě deptá a tak se vracím na informace a zjišťuju cenu za půjčení auta. A ta není vůbec zlá. Bus stojí 65 dolarů, krásnej Nissan sunny 49 na den a můžu ho nechat v Queens. Neváhám, teda pak chvilku váhám, když jako celoživotní manuáldrajvr mám odjet od půjčovny s automatem, řízením vlevo a ještě z centra největšího města jižního ostrova. Automaticky dupu levou nohou na pedál, což je brzda a tak je to přískokem vpřed. Sebral jsem poslední zbytky inteligence a nakonec auto za dalších pět minut zvládl. Teď už nechci nic jinýho než automat! Vymotal jsem se z města, nasadil stovku, zapnul a rádio a vyrazil k Mt. Cooku. Cestou začínám točit nějaké krajiny a hlavně fantastický pohled na horu pře jezero Pukaki. 
Přijíždím pod horu už celkem pozdě, proto rychle sprintuju do údolí Hooker, odkud jsou pěkný pohledy. Jsem nadšený z půjčené „Canonky“. Na netu jsem našel nějaké nastavení a teď čumím jak ten obrázek vypadá! Kamera je lehoučká jak pírko, což se nedá říct o zbytku vybavení. Snad jen malá Gopro patří do stejný kategorie. Dneska s ní dělám jen sběrák barvícího se Cooku. Záběry od Cooku využiju doufám ve filmu k nějaké obecné charakteristice novozélandských hor. Za tmy kličkuju mezi králíky zpátky a chci ještě přejet pod Mt. Aspiring. Bohužel mi dochází benzín, což je v 11 večer problém. Benzínky v Twizelu i Omaramě mají zavřeno, noční automat nefunguje. Takže se loučím s raním Aspiringem a usínám v autě.

Den 5. Na skok do Mt. Aspiring
No, opět jsem furt vzhůru a to ještě musím čekat do sedmi než skutečně benzínku otevřeli. Sice pak jedu jak to de, ale posledních 20 km k Mt. Aspiring je šotolina, plná brodů a mřížových mostků proti dobytku, takže jsem na místě za téměř poledního slunka. Hory jsou tu parádní, šel bych někam na chatu, ale musím ve 3 odevzdat v QT auto, takže jen probíhám kus proti proudu řeky a poprvé nakukuju do bukového pralesa. Zítra si to užiju na Rees-Dart treku na druhé straně hory, takže mě to zase tak neštve, že musím pryč. Vracím auto, jdu do bekpekra, platím lístek na ranní bus do Glenorchy a za velkýho vedra si dopřávám zmrzlinu. Chtěl jsem dva kopečky a místo toho dostal hory, že to nešlo sníst. Queenstown je narvaný lidma, všude mraky obchodů i věhlasných značek ,plno hospod, milion adrenalinových aktivit. Mísí se ve mně touha odtud rychle zmizet do hor a zároveň potřebuju natočit jaký jsou tady hory byznys. Musím dobít to elektrikářství na zádech, opravit objektiv na foťáku (úplně odpadla objímka na filtry) a připravit se do hor.

Žádné komentáře:

Okomentovat